Latviski / English

Dzīvojamās ēkas grunts atrodas Mežaparkā, Valsts nozīmes aizsargājamā pilsētbūvnieciskā ansambļa (Nr. 7444) teritorijā. Dzīvojamā māja celta 1939. gadā pēc arhitekta Visvalža Paegles projekta.

 

Koka karkasa dzīvojamā māja ar apmestu ķieģeļu fasādi ir novietota gruntsgabala centrā ar 30m atkāpi no ielas sarkanajām līnijām. Aptuveni pusi no gruntsgabala aizņem priežu mežs, kas atrodas uz stāva uzkalna grunts dienvidu un rietumu pusē.

Ēkas stilistiku var raksturot kā trīsdesmito gadu funkcionālismu ar eklektikas stila elementiem. Tātad kluča veida lakonisks apmests mūra būves apjoms un lēzenas piramīdas veida jumts ar izteiktu dzegas līniju. Apjomu atsvaidzina logu un durvju ailu dekoratīvi izvilkumi apmetumā un grezna sarkanā ķieģeļu mūra ieejas rotonda ar ordera elementiem. Viss dzīvojamās mājas apjoms pacelts uz sarkanu ķieģeļu aptuveni metru augsta cokola, kas zemes stāva dzīvojamās telpas atrauj no apkārtnes dabas ainavas. Oriģināli galvenā ieeja ir plānota no ēkas dienvidu puses, kur izbūvētas pompozas kāpnes un ovāla sarkano ķieģeļu mūra terase ar kolonām. Divu viru ieejas durvis ar vējtveri ir vedušas uz plašu ieejas halli ar kāpnēm trīs laidos otrā halles galā. Halles interjers ir veidots kā greznākā telpa celtnē. No sākotnējā projekta ir saglabājušies oriģinālie koka dēļu griestu fragmenti, koka pildiņu durvis ar greznu stiklojumu, vējtvera aila ar arkas veida pārsegumu, finiera sienas paneļu un kāpņu fragmenti. Visi galdniecības izstrādājumi ir izpildīti priedes kokā ar tumši brūnu beicējumu. Sākotnēji hallē bijis plānots arī kamīns. Tātad grezna dakteru ģimenes villa, kuras sākotnējās ieceres ir pārtraucis karš. Saimnieku pēcteči atceras, ka pēdējā brīdī vēl ir paspēts iegādāties un ieklāt ozola dēlīšu parketu, kas saglabājies galvenajās telpās. Vairāk…

Galerija / Novietne
Dzīvojamās ēkas pārbūve
Rīga, Emīla Dārziņa iela 11
Pasūtītājs: privātpersona
Arhitekti: Zaiga Gaile, Hilda Treija
Projekts: 2017 -