Rīgā apdraudēta pēckara modernisma arhitektūra
2015. gada 26. maijā
20. gadsimta modernisma mantojuma saglabāšana šobrīd ir aktuāla visā pasaulē. Pēc Aukstā kara beigām daudzās valstīs, arī Latvijā, pret to ir revizionistiska attieksme. Pēckara modernisma arhitektūra daudzviet tiek nojaukta vai pilnībā pārbūvēta, lai dzēstu neērtas politiskās vēstures liecības. No kultūras vēstures draud izzust vesela laikmeta arhitektūras mantojums.
Latvijā ir saglabājušies trīs izcili pēckara modernisma paraugi - Salaspils memoriāls (1967), Dailes teātris (1976) un Okupācijas muzejs (1970); profesionāļu viedoklis ir, ka tiem piemīt starptautiska mēroga vērtība. Lai gan pirmie divi ir iekļauti valsts kultūras kanonā, apdraudēti ir visi, bet visvairāk - pēdējais, kurš turklāt atrodas Rīgas, UNESCO Pasaules mantojuma vietas (ref.nr. 852), pašā centrā.
Ir izstrādāts projekts radikālai Okupācijas muzeja ēkas pārbūvei. Arhitekti un eksperti, kas parakstījuši šo vēstuli, uzskata, ka realizējot šo projektu, neatgriezeniski tiks zaudēts rets un augstvērtīgs modernisma arhitektūras paraugs un tiks radīts bīstams precedents patvaļīgiem apkārtējās pilsētvides pārveidojumiem nākotnē. UNESCO viedoklis Latvijā vienmēr ticis augstu vērtēts, tāpēc mēs lūdzam atbalstīt centienus glābt pieminekli un sniegt neatkarīgu situācijas vērtējumu no starptautisko mantojuma saglabāšanas normu pozīcijas.
Vairāk…
Latviešu strēlnieku muzeja ansamblis tika uzcelts 1970. gadā vietā, kuras autentiskā struktūra tika pilnībā iznīcināta 2. Pasaules kara laikā. Šobrīd, pēc vēsturiskās Rātslaukuma apbūves repliku uzcelšanas, muzeja ēka ir vienīgais īsteni oriģinālais arhitektūras objekts visā apkārtnē. Pēc valsts neatkarības atjaunošanas ēka nodota Latvijas Okupācijas muzeja lietošanā. Jaunais, valstiski nozīmīgais muzeja saturs un esošais modernisma šedevrs simboliski papildina viens otru. Augstvērtīga restaurācija un mūsdienīgas muzeja infrastruktūras integrēšana tajā šo simbiozi stiprinātu. Tomēr pašreizējā situācijā ir nolemts spert populistisku soli un upurēt ēkas arhitektoniskās kvalitātes, lai ar pārbūves palīdzību realizētu īstermiņa politisko programmu.
Rīgas vēsturiskā centra iekļaušana Pasaules mantojuma sarakstā ir būtiski sekmējusi pilsētas starptautisko atpazīstamību. Pasaulē tā tagad pirmām kārtām pazīstama savas ikoniskās arhitektūras un pilsētvides struktūras dēļ. Autoritatīvs UNESCO atbalsts šīs izcilības saglabāšanai būs nozīmīgs signāls Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijai un citām atbildīgajām institūcijām, kuras pieļauj šo izcilību upurēt.
Ar cieņu,
Arhitekts Uldis Lukševics, Linda Leitāne – Šmīdberga, Ivars Veinbergs, Mārtiņš Rusiņš
Arhitektu birojs NRJA, modernisma arhitektūras entuziasti, 14. Venēcijas arhitektūras biennāles Fundamentals Latvijas ekspozīcijas autori
Arhitekte Zaiga Gaile
Zaigas Gailes birojs
Arhitekts Andrejs Andersons
Arhitektu birojs “PTW Architects”
Arhitekte Ausma Skujiņa
Ausmas Skujiņas projektēšanas birojs
Arhitekts Jānis Krastiņš
Rīgas Tehniskās universitātes profesors
Arhitekts Ivars Strautmanis
Rīgas Tehniskās universitātes profesors
Arhitekts Pēteris Blūms
Arhitektu birojs “Konvents”
Arhitekts Andis Sīlis
Arhitektu birojs “SZK”
Arhitekte Ieva Zībārte
Žurnāla “Modernists” redaktore
Arhitekts Reinis Liepiņš
Arhitektu birojs “Sudraba arhitektūra”
Arhitekts Mārtiņš Pīlēns
Arhitektu birojs “1PLUS1”
Arhitekts Mārtiņš Jaunromāns
Arhitektu birojs “Jaunromāns un Ābele”
Arhitekte Sintija Vaivade
Arhitektu birojs “Sintija Vaivade _Arhitekte”
Arhitekte Brigita Bula
Arhitektes Brigitas Bulas birojs
Arhitekts, arhitektūras kritiķis Vents Vīnbergs
Arhitekte Māra Ābele
Arhitektu birojs “Jaunromāns un Ābele”
Arhitekte Andra Šmite
Arhitektu birojs “Adrese”
Arhitekts Pēteris Bajārs
Arhitektu birojs ”OUTOFBOX”
Arhitekts Miķelis Putrāms
Arhitektu birojs ”MADE”
Mazāk…
Galerija