Latviski / English

Rīgā apdraudēta pēckara modernisma arhitektūra

 2015. gada 26. maijā

 

20. gadsimta modernisma mantojuma saglabāšana šobrīd ir aktuāla visā pasaulē. Pēc Aukstā kara beigām daudzās valstīs, arī Latvijā, pret to ir revizionistiska attieksme. Pēckara modernisma arhitektūra daudzviet tiek nojaukta vai pilnībā pārbūvēta, lai dzēstu neērtas politiskās vēstures liecības. No kultūras vēstures draud izzust vesela laikmeta arhitektūras mantojums.

 

Latvijā ir saglabājušies trīs izcili pēckara modernisma paraugi - Salaspils memoriāls (1967), Dailes teātris (1976) un Okupācijas muzejs (1970); profesionāļu viedoklis ir, ka tiem piemīt starptautiska mēroga vērtība. Lai gan pirmie divi ir iekļauti valsts kultūras kanonā, apdraudēti ir visi, bet visvairāk - pēdējais, kurš turklāt atrodas Rīgas, UNESCO Pasaules mantojuma vietas (ref.nr. 852), pašā centrā.

 

Ir izstrādāts projekts radikālai Okupācijas muzeja ēkas pārbūvei. Arhitekti un eksperti, kas parakstījuši šo vēstuli, uzskata, ka realizējot šo projektu, neatgriezeniski tiks zaudēts rets un augstvērtīgs modernisma arhitektūras paraugs un tiks radīts bīstams precedents patvaļīgiem apkārtējās pilsētvides pārveidojumiem nākotnē. UNESCO viedoklis Latvijā vienmēr ticis augstu vērtēts, tāpēc mēs lūdzam atbalstīt centienus glābt pieminekli un sniegt neatkarīgu situācijas vērtējumu no starptautisko mantojuma saglabāšanas normu pozīcijas.

 

Vairāk…

Galerija